Prevratný objav: Namiesto pamäťovej karty uložte dáta do vaječnej škrupiny

Všetko odštartoval nápad tímu čínskych vedcov z Guizhou Institute of Technology, ktorí z obyčajných vaječných škrupín vytvorili prášok, v tzv. nano-veľkosti, ktorý mleli až tri hodiny, aby získal požadovanú konzistenciu, informuje zmescience.

Potom, čo ho vysušili a zmiešali s roztokom, prostredníctvom ktorého sa im podarilo dokázať, že hmota je schopná viesť elektrinu. Tým sa z neho stáva elektrolyt.

"Elektrolyt je zlúčenina, ktorá je v roztoku či v tavenine prítomná v podobe iónov alebo ide o elektrický vodič II. triedy, teda elektrický vodič, v ktorom sa elektrický náboj prenáša pohybom iónov," uvádza Wikipedia.

Vaječné škrupiny ako druh pamäte RAM?

Aj keď vaječné škrupiny nie sú zložka, ktorá má tendenciu byť využitá vidieť v továrňach na čipy, mohla by fungovať ako RAM? Tím vedcov zisťoval či testovaná vaječná hmota zmení svoj elektrický odpor, keď cez ňu prúdi napätie.

Práve túto vlastnosť by bolo možné využiť na vytvorenie pamäťového čipu na ReRAM alebo ako rezistentnú pamäť RAM. Je použitie v ReRAM by tak slúžilo pre vytvorenie rýchlejšieho, hustejšieho a energeticky účinnejšieho pamäťového médiá, ako tradičných RAM alebo flash pamätí. Objav bol zverejnený v odbornom časopise Current Applied Physics.

Test fungoval

Tím bol schopný kódovať 100 bitov binárnych informácií do uvedenej hmoty. Do takto spracovaných vaječných škrupín teda naozaj možno ukladať binárne dáta.

Napriek tomu, že máme pred sebou ešte dlhú cestu k zaradeniu vynálezu na trh, ide o veľmi sľubné predpoklady pre budúce aplikácie. K tomu je ale potrebný dostatočný čas, venovaný vývoju.