Liekom pre osamelých je virtuálna babička, ktorá zaženie samotu

Mestečko Awadži v centrálnej časti Japonska tento problém vyriešili s pomocou "virtuálnej babičky" - vľúdnej starej dámy, ktorá láskavo hovorí s osamelým stolujúcim, zatiaľ čo podáva doma pripravené lahôdky, uvádzajú Lidovky.

Táto postava existujúca len vo virtuálnej realite je nielen prostriedkom, ako zmierniť ľuďom pocit samoty, ale aj spôsobom, ako propagovať pohostinnosť stolovania málo známeho mestečka na ostrove. Užívatelia umiestnili svoj smartfón do držiaka na hlave, aby sa mohli pri jedle pozerať na dva filmy, ktoré - ako veria tvorcovia - zmiernia ich izoláciu pri osamelom stolovaní.

Prvý z nich je určený na použitie pri raňajkách

Usmievavá, šedovlasá "babička" v ňom víta láskyplnou japončinou v obývacej izbe, zariadenej tradičnými matracmi a posuvnými papierovými stenami. V dialekte, typickom pre ostrov Awadži, ponúka ryžové guľky zabalené v morských riasach, polievku miso s chrumkavým šalátom a drobné rybičky sa strúhanou cibuľou.

"Vyspal si sa dobre?,"  pýta sa. "Zjedz si svoje raňajky. V meste určite ješ veľa rýchleho občerstvenia, však? Jedz veľa čerstvej zeleniny," napomína vás. A v jednej chvíli poznamená: "Dedo sa tiež teší, až ťa uvidí." Keď používateľ otočí hlavu, naskytne sa mu pohľad na usmievajúceho sa staršieho muža nad hrou.

Virtuálna večera je oveľa prepracovanejšia záležitosť, ako by sa zdalo

Obsahuje jedlá z miestneho hovädzieho mäsa, surových rýb z ostrova Awadži a komparzom v podobe 20 šťastných "priateľov a príbuzných".

Aby si tento zážitok dopriali so všetkou autenticitou, sú užívatelia vyzvaní, aby si uvarili lahodné jedlo podľa online knižky ostrovných receptov, ktoré si pri sledovaní aj vychutnajú. Ostrov Awadži je aj v rámci Japonska odľahlé, stagnujúce miesto.

Jeho najslávnejší okamih sa odohral v legendách, keď podľa dávnych kroník na ostrov zostúpili boh a bohyňa Izanagi a Izanami, ktorí tu uzavreli partnerský zväzok. Stali sa Adamom a Evou šintoizmu - a z ich potomkov vzišiel japonský ľud.