Ľudstvo sa vráti k Mesiacu. SpaceX tam vezme dvoch bohatých šťastlivcov

Súkromná americká spoločnosť SpaceX budúci rok uskutoční let k Mesiacu, do blízkosti ktorého dopraví dvoch ľudí, ktorí si cestu objednali. Oznámil to v pondelok šéf firmy Elon Musk, bez toho aby prezradil podrobnosti o svojich klientoch či cene za let, uviedla agentúra AP.

Dvojica, ktorá sa navzájom pozná, si u Muska objednala týždeň trvajúcu cestu do blízkosti telesa obiehajúceho Zem. Obaja zámožní pasažieri už zaplatili "významnú" zálohu, uviedol miliardár. Preletia asi 480 000 až 640 000 kilometrov a po návrate na Zem pristane kozmická kabína na zatiaľ nespresnenom mieste pomocou padáku.

Interiér vesmírnej lode Dragon:

"Podľa mňa do toho idú s otvorenou mysľou a vedia, že tu existuje určité riziko," povedal novinárom v konferenčnom hovore Musk. Dvojica podľa neho pred letom podstúpi intenzívnu prípravu, ktorá začne už tento rok.

K Mesiacu ich dovezie vesmírna loď Dragon určená pre lety s posádkou, ktorú zo Zeme vynesie upravený typ rakety Falcon, ktorá sa začne v lete ešte len testovať. Let by sa mal odohrať ku koncu budúceho roka, zhruba šesť mesiacov po tom, čo SpaceX prvýkrát dopraví astronautov k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

Raketa nazvaná Falcon Heavy bude podľa SpaceX jednou z najvýkonnejších nosných rakiet v histórii vesmírneho prieskumu. Má odštartovať z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. A to z "historickej" rampy 39A, z ktorej odlietali posádky misií Apollo v rokoch 1968 až 1972 aj raketoplány v rokoch 1981 až 2011.

Vizualizácia letu rakety Falcon Heavy:

Plánované súkromné ​​misie k Mesiacu a ISS budú tiež významnou súčasťou príprav na vyslanie ľudských posádok k Marsu, povedal Musk, ktorý založil aj spoločnosť pre vývoj a výrobu elektrických áut Tesla. Upresnil, že počíta s vyslaním astronautov k červenej planéte v roku 2024. Predčil by tak podľa AP Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý plánuje podobnú misiu najskôr na rok 2030.