Relax v kúpeli má rovnaký účinok na telo ako 30 minút chôdze, tvrdí výskum

Skupina výskumníkov z univerzity v Loughboroughe sledovali túto teóriu na 14 mužoch prostredníctvom dvoch testov: jazda jednu hodinu na bicykli a jednohodinový kúpeľ vo vode o teplote 104 stupňov Fahrenheita.

Cieľom bolo podľa Travel Leisure zvýšiť vnútornú teplotu tela o jeden stupeň. Jazdou na bicykli síce muži spálili omnoho viac kalórií, ale vedci prišli aj na to, že ležaním v horúcom kúpeli spálili 130 kalórií, čo sa rovná hodnotám pri polhodinovej prechádzke.

Sledovali tiež hladinu cukru v krvi všetkých účastníkov po dobu 24 hodín po testoch, a zistili, že vrchol hladiny cukru v krvi bol pri kúpeli asi o 10 percent nižší ako pri jazde na bicykli.

Štúdia naznačuje, že "pasívne zahrievanie" - presne to, čo znie ako hodinová relaxácia v horúcom kúpeli - môže pomôcť znížiť zápal. Predstava pasívneho zahrievania ako liečebnej kúry je relatívne nová a obľúbená v jednej krajine- vo Fínsku. Štúdie z roku 2015 naznačujú, že trávenie času v saunách – inom druhu pasívneho zahrievania - môže pomôcť odvrátiť kardiovaskulárne ochorenia a pravidelné horúce kúpele môže pomôcť zlepšiť krvný tlak.

Výskumníci si myslia, že kľúčom by mohli byť proteíny, ktoré pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi - známe ako proteíny tepelného šoku (HSP). Hladiny HSP majú tendenciu byť nižšie u ľudí s diabetom 2. typu, a tieto úrovne majú tendenciu stúpať po oboch cvičeniach a pasívnom zahrievaní.

Je tiež možné, že to keď vystavíme svoje telo teplu, má podobné účinky ako vystavenie chladu - aktivuje sa obehový systém, čo môže mať dlhodobé zdravotné výhody.

Treba si však uvedomiť, že všetci účastníci štúdie boli muži, a vzhľadom na to, že mužské a ženské orgány môžu pôsobiť drasticky rôznymi spôsobmi, môžu tiež existovať určité množstvo rôznych výsledkov. Ale aj keby to nenahrádzalo jeden deň cvičenia, kúpanie v teplej vani môže mať len dobrý vplyv na vaše duševné zdravie.