Táto smažená pochúťka je rovnako návyková ako tvrdé drogy, tvrdia vedci

Zásoby chipsov v obchodoch sa odhadujú na miliardu libier, informujú Lidovky. Prečo sú teda Briti takí závislí na lupienkoch?

Podľa neurovedca Tonyho Goldstonea z londýnskej Kráľovskej univerzity ide o závislosť, ktorej nie je vôbec ľahké sa zbaviť, napísal Independent. Po vykonaní mnohých testov u ľudí, ktorí radi maškrtia a drogovo závislých, zistil, že u týchto dvoch skupín možno nájsť veľa spoločného. Goldstone skúmal predovšetkým mozgovú aktivitu obéznych dobrovoľníkov pri premietaní obrázkov chipsov a ďalších nezdravých potravín.

Pri svojom skúmaní zistil, že pohľad na lupienky u obéznych osôb spôsobuje reakcie v rovnakých častiach mozgu, ako u drogovo závislých pri pohľade na drogu či alkohol. Jeho tím zároveň zistil, že pri premietaní obrázkov zdravých jedál reagujú rovnaké časti mozgu, avšak oveľa silnejší efekt majú fotky nezdravých potravín tzv. junk food.

Zdravé jedlá sú v skutočnosti oveľa chutnejšie, ale naše mozgy si už stihli vypracovať túžbu po jedlách, ktorá nášmu telu dávajú krátkodobé avšak vysoké dávky energie (ako napr. chipsy a sladké).

Marion Hetherington, profesorka biopsychologie na Univerzite v Leedse, ktorá je odborníčkou v oblasti ľudského apetítu, zistila, že pokiaľ sa to týka balených potravín, má väčšina ľudí nutkanie zjesť celý obsah vrecka, a to bez ohľadu na veľkosť balenia alebo ich hlad.

Tieto tendencie sa ešte umocňujú v prípade, že niečo odvedie našu pozornosť. Ľudia si totiž vôbec neuvedomujú, koľko jedla zjedia, keď sa pozerajú na televíziu alebo sedia v kine.