Ozónová diera sa rekordne zmenšila. Meteorológovia sú však skeptickí

V záplave správ o rozpade klímy a vymieraní živočíchov skoro nebolo počuť povzbudivé informácie vedcov, že sa stratosférický ozón nad našimi hlavami zaceľuje.

Ľudia sa tak môžu opaľovať s menším rizikom, že riskujú rakovinu kože či šedý zákal. Stratosférický ozón totiž chráni Zem pred škodlivým ultrafialovým žiarením. Čiastočné zacelenie ozónovej diery nad Antarktídou však neznamená, že by bolo úplne vyhraté, uvádza iDNES.cz.

Škodliviny stále v atmosfére

Britský vedec Jonathan Shanklin, ktorý sa zaoberá mapovaním rozsahu ozónovej vrstvy už od 80. rokov minulého storočia, teraz varuje, že by ľudstvo nemalo prestať problém pozorne sledovať. Na víťazné fanfáry je vraj ešte skoro.

Akokoľvek sa teda niekedy z novinových titulkov zdá, že úbytok ozónu prevalcovali naliehavejšie témy, situácia má k ideálu stále ďaleko.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.