Syndróm malej sukne. Naučte sa spoznať nádor na vaječníkoch

Ovariálny karcinóm čiže zhubné ochorenie vaječníkov je veľmi zákerná choroba. Celosvetovo si ročne vyžiada život 184-tisíc žien. Bohužiaľ zatiaľ neexistuje spoľahlivá metóda, ktorá by dokázala zachytiť chorobu už v rannej fáze, kedy je ešte určitá nádej na vyliečenie, píše iDNES.cz.

Ženy väčšinou prichádzajú k lekárovi až s príznakmi pokročilých štádií. Preto je veľmi dôležité, aby ste načúvali svojmu telu a vyhľadali lekára, aj keď môžete mať pocit, že ide o banálnu záležitosť.

Rakovina vaječníkov je zákerná aj tým, že sa v začiatkoch neprejavuje. Až keď nádor narastie do takých rozmerov, že začne tlačiť na okolité orgány, objavujú sa bolesti a zväčšenie objemu brucha zvané syndróm malej sukne.

Medzi ďalšie príznaky patrí: nadúvanie, pálenie záhy, poruchy vyprázdňovania stolice, pocit častého nutkania na močenie, strata chuti do jedla, pocit plnosti, nevoľnosť a vracanie, nechcený úbytok hmotnosti, ťažké dýchanie (pocit krátkeho dychu), únava, znížená výkonnosť a poruchy menštruácie. Ak u seba také problémy pozorujete, na nič nečakajte a navštívte svojho gynekológa. Keď sa hrá o čas, ostych musí ísť bokom.

Môže byť choroba dedičná?

Nebezpečenstvo rakoviny vaječníkov spočíva tiež v tom, že väčšina príznakov je ľahko zameniteľná za menej vážne zdravotné ťažkosti, nad ktorými ženy jednoducho mávnu rukou. Radšej nech vás lekár pošle domov s tým, že nejde o nič vážne, než aby ste niečo zanedbali.

Pravda je, že dedičnosť hrá veľkú úlohu. Nededí sa však samotný nádor, ale zvýšená pravdepodobnosť ochorenia. Môže za ňu génová mutácia BRCA1 a BRCA2 (dedičný syndróm nádorov prsníka a vaječníkov).

Ženy s touto mutáciou majú až tridsaťkrát vyššie riziko vzniku rakoviny vaječníkov, ale aj desaťkrát vyššie riziko, že ochorejú na rakovinu prsníka. Ak máte v rodine ženy, ktoré mali tento problém, porozprávajte sa so svojím lekárom o možnosti genetického testovania.

Prevencia neexistuje

Aj napriek pokročilosti modernej medicíny zatiaľ neexistuje žiadna účinná prevencia, ktorá by znížila riziko zákerného ochorenia. U žien s potvrdenou génovou mutáciou BRCA1 alebo BRCA2 sú však možné preventívne operačné zákroky, ktoré nebezpečenstvo významne znižujú. Ide o odstránenie vaječníkov a vajcovodov, prípadne tiež maternice.

Rakovina vaječníkov sa tiež lieči pomocou chemoterapie. Liečebné postupy sú v dnešnej dobe často kombinované s biologickou liečbou. Prelomom v terapii sú takzvané PARP inhibítory, teda nová skupina liečiv, ktorá zabraňujú častému návratu ochorenia a môžu byť podávané pacientkám s rakovinou vaječníkov s génovou mutáciou BRCA1 alebo BRCA2.

Nádor môže vzniknúť z ktorejkoľvek bunky vaječníka. Až 90 percent nádorov vzniká zo zárodočného epitelu povrchu vaječníkov (karcinómy). Tento typ sa najčastejšie vyskytuje u žien po päťdesiatke. Nádory vychádzajúce z iných štruktúr (neepitelové) postihujú zvyčajne mladšie ženy a majú veľmi dobrú prognózu. Tvoria však len 10 percent.